Rezerwacja online
 

Hel

Fortyfikacje Flotylli Obrony Wybrzeża - Hel

W Porcie Marynarki Wojennej - Do bramy wjazdowej portu dochodzi się ulicą gen. Władysława Sikorskiego. U wartownika należy dowiedzieć się o przewodnika, ponieważ szlak prowadzi przez tereny wojskowe, dlatego też samodzielne zwiedzanie jest niemożliwe. W 1999 r. harcerze wytyczyli szlak turystyczny dla entuzjastów militariów, prowadzący do zachowanych obiektów i fortyfikacji z czasów II wojny światowej. Zabytki militarne zwiedzać można przez cały rok

Helskie Fokarium – fokarium Stacji Morskiej Uniwersytetu Gdańskiego

Fokarium Stacji Morskiej Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego - fokarium (placówka naukowo-badawcza) Stacji Morskiej zarządzany przez Wydział Biologii, Geografii i Oceanologii Uniwersytetu Gdańskiego znajdujące się w Helu przy Bulwarze Nadmorskim.

 

Tramwaj wodny Hel

Prezydent Gdyni, Burmistrz Helu, Burmistrz Jastarni oraz Marszałek Województwa Pomorskiego zapraszają do korzystania od 1 maja do 14 września 2008 r. z Tramwaju wodnego w relacji Gdynia - Hel i Gdynia - Jastarnia. Organizację tego projektu, podobnie jak w ubiegłych dwu latach, powierzono Zarządowi Komunikacji Miejskiej w Gdyni. 

 

Latarnia Morska Hel

Latarnia morska na polskim wybrzeżu Bałtyku, położona w mieście Hel (powiat pucki, województwo pomorskie), na końcu Mierzei Helskiej.

Wysokość wieży - 40,2 m

Wysokość światła - 38,5 m n.p.m.

 

Skansen broni morskiej

W Helu przy kasynie  żołnierskim  na   ul. Przybyszewskiego.

 

Muzeum Obrony Wybrzeża

Dedykowane polskim bohaterom września 1939 r. - stworzone dzięki pasjonatom z Sekcji Militarnej Stowarzyszenia "Przyjaciele Helu" oraz wsparciu burmistrza miasta Hel.

 

 

Góra Szwedów (inaczej Szwedzka Góra)

Wzniesienie o wysokości 19 m. n.p.m. na zachodnim krańcu Mierzei Helskiej, wyrastające z wydm ciągnących się wzdłuż wybrzeża od strony Morza Bałtyckiego.

 

Szlak rowerowy na Półwyspie Helskim z Władysławowa do Helu

Ok 40 km, na jego pokonanie potrzeba 2-3 godziny., to łatwa i bardzo malownicza trasa biegnącą nowo wybudowaną ścieżką rowerową.

 

 

 

Port Helski

Zbudowany został w XIXw. przez rząd pruski stworzono tym samym bodziec do dalszego rozwijania rybołówstwa pełnomorskiego. Zakupiono wówczas w Szwecji pokładowe pełnomorskie kutry żaglowe i 70 pławnic łososiowych. Zapoczątkowano na szerszą skale zimowe połowy śledzi sieciami stawnymi oraz połowy haczykowe czyli tzw. taklami. Te ostatnie można było zastosować również na skutek wprowadzenia na morze wody kutrów żaglowych tym razem typu duńskiego.

 

Hel-"Bryza"

Hel ma nową atrakcję turystyczną. Kuter łącznikowy K-18 Bryza spoczął na dnie Zatoki Gdańskiej. Po godzinie od rozpoczęcia akcji, około 13.45 udało się zgodnie z planem zatopić jednostkę.

 

Centralne Muzeum MorskieOddział Muzeum Rybołówstwa HEL

Kościół poewangelicki pod wezwaniem Św. Piotra i Pawła - W latach 1525-1945 kościół był świątynią lokalnej Gminy Ewangelickiej. Wieżą kościelna została zniszczona w wyniku działań wojennych we wrześniu 1939 r. Po zakończeniu wojny i opuszczeniu Helu przez ewangelistów, pokościelny budynek był wykorzystywany jako magazyn przedsiębiorstwa połowowego. Obiekt przeznaczono do rozbiórki, w wyniku mocnego zdewastowania. Przetrwał on do naszych czasów dzięki działalności inżynierów, którzy od roku 1895 ratują tę zabytkową budowlę. Podjęto decyzję o zaadoptowaniu świątyni jako lokalnej wystawy rybacko-przyrodniczej. Od tamtego czasu świątynia spełnia funkcje muzealne

 

FORMOZA RIB ekstremalne rejsy Hel

Proponujemy Państwu niezapomniane emocje na dwóch 9 metrowych łodziach typu R.I.B. (ang. Rigid Inflatable Boat). Jakich używają do wykonywania swoich zadań między innymi wojskowe jednostki specjalne: komandosi z Formozy, Grom-u, Straży Granicznej i Policji.

 

Park Linowy Hel Ju-huu!!!

Zaproszenie do parku linowego na Hel. Weź dobry humor, buty sportowe jedź do Juraty i Helu przeżyć przygodę !!!

 

Port Marynarki Wojennej

Port Marynarki Wojennej zbudowało Konsurcjum Włodzimierza Szawernowskiego. Do wybuchu wojny zdołano wykonać basen o wymiarach 400 x 300 z nadbrzeżem obsługowym o szerokości 45 m. W pobliżu portu powstały inne, niezbędne dla bazy morskiej obiekty.

 

 

Port rybacki i jachtowy

Rejsy statkami spacerowymi - poczynając od wożących turystów od wielu sezonów kutrów, a kończąc na licznych motorówkach spacerowych.

 

Baza nurkowa Hel

Organizowanie kursów na wszystkie stopnie i rejsów nurkowych ul Wiejska 100. Tel 675 02 43 lub 604 294 009

KOŚCIÓŁ

Od niepamiętnych czasów istniała na Helu osada rybacka. 
W 1378 r. wielki mistrz krzyżacki, Winryk von Kniprode, nadał jej prawa miejskie. Mniej więcej w tym samym czasie powstał najstarszy kościół na półwyspie, poświęcony Najświętszej Maryi Pannie, w którym znajdował się Jej cudowny wizerunek. Z czasem świątynia popadła w ruinę.